Omron Automation & Safety A22-HW-10M
A22-HW-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22-HW-10M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22-HW-10M.pdf
Availability of A22-HW-10M
QUANTITY
A22-HW-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22-HW-10M
Internal Part NumberEIS-A22-HW-10M
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Half Guard
Color - Actuator/CapWhite
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22-HW-10M
Related LinksA22-H, A22-HW-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22-HW-10M Details Description
Related parts for A22-HW-10M
CONN RCPT 50POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
IC INVERTER SCH-TRIG SGL SOT23-5 datasheet.pdf
TEST WIRE XB SERIES 18AWG RED datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 20POS datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-56V 300MA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf