Omron Automation & Safety A22-SR-10A
A22-SR-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22-SR-10A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22-SR-10A.pdf
Availability of A22-SR-10A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22-SR-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22-SR-10A
Internal Part NumberEIS-A22-SR-10A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Mushroom
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22-SR-10A
Related LinksA22-S, A22-SR-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22-SR-10A Details Description
Related parts for A22-SR-10A
IC CPLD 192MC 10NS 160QFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 20X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 0.9V 1A 8LFCSP datasheet.pdf
CABLE FOR SCREW TERMINAL 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 5POS W/B 2.0MM datasheet.pdf