Omron Automation & Safety A22-TB-01A
A22-TB-01A picture photo
Mfg. Part Number
A22-TB-01A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22-TB-01A.pdf
Availability of A22-TB-01A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22-TB-01A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22-TB-01A
Internal Part NumberEIS-A22-TB-01A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22-TB-01A
Related LinksA22-T, A22-TB-01A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22-TB-01A Details Description
Related parts for A22-TB-01A
IC REG LDO -5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RECPT 25POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 43PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS SIGNAL MOD TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HOUSING M12 MALE INSERTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 70MA 11.4 OHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 56K OHM 18DRT datasheet.pdf