Omron Automation & Safety A22-TG-10A
A22-TG-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22-TG-10A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22-TG-10A.pdf
Availability of A22-TG-10A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22-TG-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22-TG-10A
Internal Part NumberEIS-A22-TG-10A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22-TG-10A
Related LinksA22-T, A22-TG-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22-TG-10A Details Description
Related parts for A22-TG-10A
IC REG SWTCHD CAP INV 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CABLE TIE INTERMED NAT 14.5" datasheet.pdf
COVER DUST SQUARE FOR UB2 SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 1.5V 12MM PCMNT datasheet.pdf
IC PLL CLOCK GENERATOR 32-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUTING GATEWAY X4 EVDO VERIZON datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf