Omron Automation & Safety A22E-M-02-EMO
A22E-M-02-EMO picture photo
Mfg. Part Number
A22E-M-02-EMO
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22E-M-02-EMO.pdf
Availability of A22E-M-02-EMO
QUANTITY
A22E-M-02-EMO Order Process
Ship out your order
Specifications of A22E-M-02-EMO
Internal Part NumberEIS-A22E-M-02-EMO
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22E
PackagingBulk
TypeEmergency Stop
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Mushroom
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
FeaturesEMO Indication, Push-Lock, Turn-Reset
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life300,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22E-M-02-EMO
Related LinksA22E-M, A22E-M-02-EMO Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22E-M-02-EMO Details Description
Related parts for A22E-M-02-EMO
IC INTERFACE 150MHZ HDMI 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 20W D2PAK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 9A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CABLE 19COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MICRO 15C S 10" WHT NI datasheet.pdf
CONN SOCKET .6MM 16POS PWR TERM datasheet.pdf