Omron Automation & Safety A22EL-M-12A-01
A22EL-M-12A-01 picture photo
Mfg. Part Number
A22EL-M-12A-01
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22EL-M-12A-01.pdf
Availability of A22EL-M-12A-01
QUANTITY
A22EL-M-12A-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22EL-M-12A-01
Internal Part NumberEIS-A22EL-M-12A-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationA22E Series Feb/2010
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22E
PackagingBulk
TypeEmergency Stop, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Mushroom
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesPush-Lock, Turn-Reset
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life300,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22EL-M-12A-01
Related LinksA22EL-M, A22EL-M-12A-01 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22EL-M-12A-01 Details Description
Related parts for A22EL-M-12A-01
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.025" (0.64mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 32-QFN datasheet.pdf
RES 0.02 OHM 20W 5% TO126 datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
LAMP 14V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf