Omron Automation & Safety A22EL-M-24A-01
A22EL-M-24A-01 picture photo
Mfg. Part Number
A22EL-M-24A-01
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22EL-M-24A-01.pdf
Availability of A22EL-M-24A-01
QUANTITY
A22EL-M-24A-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22EL-M-24A-01
Internal Part NumberEIS-A22EL-M-24A-01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons Selector Switches and Pilot Lights
PCN Design/SpecificationA22E Series Feb/2010
Multiple Devices Nameplate May/2015
TypeEmergency Stop, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
FeaturesPush-Lock, Turn-Reset
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22EL-M-24A-01
Related LinksA22EL-M, A22EL-M-24A-01 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22EL-M-24A-01 Details Description
Related parts for A22EL-M-24A-01
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 85KSPS SHTDN 16SOIC datasheet.pdf
CABLE MCX/MCX-RA 36" RG-316 datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
TOOL DIE AMPOWER DUAL 350MCM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 270K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 680 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf