TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-43PN-6117
DL60R24-43PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-43PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R24-43PN-6117.pdf
Availability of DL60R24-43PN-6117
QUANTITY
DL60R24-43PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-43PN-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R24-43PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-43PN-6117
Related LinksDL60R24-, DL60R24-43PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R24-43PN-6117 Details Description
Related parts for DL60R24-43PN-6117
IC MUX/DEMUX QUAD 2X1 16QSOP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 70MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 12VIN 24-48-72VOUT datasheet.pdf
RES 18.0K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SMINI2 datasheet.pdf