Omron Automation & Safety A22EL-M-24A-11
A22EL-M-24A-11 picture photo
Mfg. Part Number
A22EL-M-24A-11
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22EL-M-24A-11.pdf
Availability of A22EL-M-24A-11
QUANTITY
A22EL-M-24A-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22EL-M-24A-11
Internal Part NumberEIS-A22EL-M-24A-11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationA22E Series Feb/2010
Multiple Devices Nameplate May/2015
TypeEmergency Stop, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
FeaturesPush-Lock, Turn-Reset
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22EL-M-24A-11
Related LinksA22EL-M, A22EL-M-24A-11 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22EL-M-24A-11 Details Description
Related parts for A22EL-M-24A-11
RES SMD 20.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OCT TRNSP LATCH HS 3ST 20DIP datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SEMI-COVER 15POS FOR XG5M datasheet.pdf
IO NICU MESH PU V0 REC datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 137MA 8.5 OHM SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP TRIM 6.5-70PF 6KV CHASS MNT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf