Omron Automation & Safety A22K-3MC-20
A22K-3MC-20 picture photo
Mfg. Part Number
A22K-3MC-20
Manufacturer
Product Category
Keylock Switches
Brief Description
SWITCH KEYLOCK 3POS ALT DPST-NO
Datasheet Download
A22K-3MC-20.pdf
Availability of A22K-3MC-20
QUANTITY
A22K-3MC-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22K-3MC-20
Internal Part NumberEIS-A22K-3MC-20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyKeylock Switches
SeriesA22K
CircuitDPST-NO
Number of Positions3
Switch FunctionOn-Off-Off, Off-Off-On
Contact TimingNot Specified
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeFlat Key
Key Removable PositionsCenter
Angle of Throw45°
Contact Material-
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
FeaturesIP65, Oil-Resistant
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life500,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22K-3MC-20
Related LinksA22K-, A22K-3MC-20 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22K-3MC-20 Details Description
Related parts for A22K-3MC-20
CONN EDGECARD EXTEND 132POS .050 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V 30A 3MINIMOD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.8A 68V DO35 datasheet.pdf