Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMA-750MA
BK/GMA-750MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMA-750MA
Brief Description
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GMA-750MA.pdf
Availability of BK/GMA-750MA
QUANTITY
BK/GMA-750MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMA-750MA
Internal Part NumberEIS-BK/GMA-750MA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFuses
SeriesGMA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.47
ApprovalsCCC, CSA, MITI, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.186 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMA-750MA
Related LinksBK/GMA, BK/GMA-750MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMA-750MA Details Description
Related parts for BK/GMA-750MA
CAP CER 0.056UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN JACK-JACK BULKHEAD RED datasheet.pdf
FILTER EMI 10 PF C TYPE datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CTRLR 20-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5MM datasheet.pdf
BOARD EVAL LATTICESC80 SFI5 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.6A 220 MOHM SMD datasheet.pdf
PRM REGULATOR CONSTANT EVAL BOAR datasheet.pdf
CAP POLY HYB 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 61POS 0.30MM R/A datasheet.pdf