Omron Automation & Safety A22K-3ML-20
A22K-3ML-20 picture photo
Mfg. Part Number
A22K-3ML-20
Manufacturer
Product Category
Keylock Switches
Brief Description
SWITCH E-STOP 3POS DPST/NO
Datasheet Download
A22K-3ML-20.pdf
Availability of A22K-3ML-20
QUANTITY
A22K-3ML-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22K-3ML-20
Internal Part NumberEIS-A22K-3ML-20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyKeylock Switches
SeriesA22K
CircuitDPST-NO
Number of Positions3
Switch FunctionOn-Off-Off, Off-Off-On
Contact TimingNot Specified
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeFlat Key
Key Removable PositionsLeft
Angle of Throw45°
Contact Material-
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
FeaturesIP65, Oil-Resistant
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life500,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22K-3ML-20
Related LinksA22K-, A22K-3ML-20 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22K-3ML-20 Details Description
Related parts for A22K-3ML-20
Crystal 50.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CONN HEADER 4PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 30mA Backlight 16-MLP (3x3) datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
HEATSINK FOR TO-263 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 5000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf