Omron Automation & Safety A22L-CA-24A-20A
A22L-CA-24A-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CA-24A-20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CA-24A-20A.pdf
Availability of A22L-CA-24A-20A
QUANTITY
A22L-CA-24A-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CA-24A-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-CA-24A-20A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CA-24A-20A
Related LinksA22L-CA, A22L-CA-24A-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CA-24A-20A Details Description
Related parts for A22L-CA-24A-20A
CAP FILM 1000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 16POS TIN datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
RES 27 OHM 8W 5% TO220 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf