Omron Automation & Safety A22L-CG-12A-01M
A22L-CG-12A-01M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CG-12A-01M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CG-12A-01M.pdf
Availability of A22L-CG-12A-01M
QUANTITY
A22L-CG-12A-01M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CG-12A-01M
Internal Part NumberEIS-A22L-CG-12A-01M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CG-12A-01M
Related LinksA22L-CG, A22L-CG-12A-01M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CG-12A-01M Details Description
Related parts for A22L-CG-12A-01M
CONN TONGUE SPADE #8 10-12AWG datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 20TSSOP datasheet.pdf
POWER STRIP 36" 20A 6OUT 6'CR datasheet.pdf
RES 642 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf