Omron Automation & Safety A22L-CG-12A-10A
A22L-CG-12A-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CG-12A-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CG-12A-10A.pdf
Availability of A22L-CG-12A-10A
QUANTITY
A22L-CG-12A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CG-12A-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-CG-12A-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CG-12A-10A
Related LinksA22L-CG, A22L-CG-12A-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CG-12A-10A Details Description
Related parts for A22L-CG-12A-10A
RT ANGLE .1" HDR 72 POS GOLD datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 680MA 850 MOHM datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH PLEN 10M datasheet.pdf
HEATSHRINK 2AWG 100' BLACK datasheet.pdf
INSULATING WASHER YELLOW datasheet.pdf
RACK PANEL RAIL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 5W T18 datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS datasheet.pdf