Omron Automation & Safety A22L-CG-12A-20A
A22L-CG-12A-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CG-12A-20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CG-12A-20A.pdf
Availability of A22L-CG-12A-20A
QUANTITY
A22L-CG-12A-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CG-12A-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-CG-12A-20A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CG-12A-20A
Related LinksA22L-CG, A22L-CG-12A-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CG-12A-20A Details Description
Related parts for A22L-CG-12A-20A
IDC CABLE - MPL20K/MC20G/X datasheet.pdf
LED MINI BAY CLSTR 14V BLUE NON datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 8VSSOP datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf