Omron Automation & Safety A22L-CG-24A-10A
A22L-CG-24A-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CG-24A-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CG-24A-10A.pdf
Availability of A22L-CG-24A-10A
QUANTITY
A22L-CG-24A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CG-24A-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-CG-24A-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CG-24A-10A
Related LinksA22L-CG, A22L-CG-24A-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CG-24A-10A Details Description
Related parts for A22L-CG-24A-10A
RES SMD 1.37M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 12A 125V datasheet.pdf
ANTENNA CHIP 5.25GHZ WIFI datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT LNG HNG LVR datasheet.pdf
INSIDE CORNER BRACKET datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 51 OHM 1506 datasheet.pdf