Vicor Corporation V48C5T75BL
V48C5T75BL picture photo
Mfg. Part Number
V48C5T75BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V48C5T75BL.pdf
Availability of V48C5T75BL
QUANTITY
V48C5T75BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C5T75BL
Internal Part NumberEIS-V48C5T75BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C5T75BL
Related LinksV48C5, V48C5T75BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C5T75BL Details Description
Related parts for V48C5T75BL
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC ADC 3.5 DIGIT LCD/LED 44-MQFP datasheet.pdf
IC DUAL DIFF LINE DRVR 16-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 250UF 100V AXIAL datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 GL/W SN datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
SENSOR PRES 3KPSI SEALED GAUGE datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf