Omron Automation & Safety A22L-CG-6A-11M
A22L-CG-6A-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CG-6A-11M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CG-6A-11M.pdf
Availability of A22L-CG-6A-11M
QUANTITY
A22L-CG-6A-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CG-6A-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-CG-6A-11M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CG-6A-11M
Related LinksA22L-CG, A22L-CG-6A-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CG-6A-11M Details Description
Related parts for A22L-CG-6A-11M
FUSEHOLDER KNOB FOR 5X20MM datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 16SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL SPDT SW SKY13290-313 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 10POS 7.5MM datasheet.pdf
CBL 22POS .5MM JMPR TYPE A 1.18" datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 2POS W/SKTS datasheet.pdf