Omron Automation & Safety A22L-CR-12A-02A
A22L-CR-12A-02A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CR-12A-02A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CR-12A-02A.pdf
Availability of A22L-CR-12A-02A
QUANTITY
A22L-CR-12A-02A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CR-12A-02A
Internal Part NumberEIS-A22L-CR-12A-02A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CR-12A-02A
Related LinksA22L-CR, A22L-CR-12A-02A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CR-12A-02A Details Description
Related parts for A22L-CR-12A-02A
Connector Receptacle 59 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOSFET P-CH 85V 50A TO-268 datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CABLE TRIMMER FOR RG-402/U datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 24POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HDR 7POS .100 HORIZ SMD datasheet.pdf