ITT Cannon, LLC CA06FW20-15SB15
CA06FW20-15SB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA06FW20-15SB15
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA06FW20-15SB15.pdf
Availability of CA06FW20-15SB15
QUANTITY
CA06FW20-15SB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA06FW20-15SB15
Internal Part NumberEIS-CA06FW20-15SB15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA06FW20-15SB15
Related LinksCA06FW2, CA06FW20-15SB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA06FW20-15SB15 Details Description
Related parts for CA06FW20-15SB15
HOLDER BATT 1 CELL C datasheet.pdf
TVS DIODE 9.72VWM 17.3VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 TRI datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES 47 OHM 15W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 THRUHL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
METAL SINGLE GANG BLANK EXT 4 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
25POS M PI FILT.TYPE4 SC CONT datasheet.pdf