Omron Automation & Safety A22L-CR-24A-01A
A22L-CR-24A-01A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CR-24A-01A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CR-24A-01A.pdf
Availability of A22L-CR-24A-01A
QUANTITY
A22L-CR-24A-01A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CR-24A-01A
Internal Part NumberEIS-A22L-CR-24A-01A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CR-24A-01A
Related LinksA22L-CR, A22L-CR-24A-01A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CR-24A-01A Details Description
Related parts for A22L-CR-24A-01A
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN SHELL FI-RE 21POS SLDR datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 24.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf