Omron Automation & Safety A22L-CR-6A-11M
A22L-CR-6A-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CR-6A-11M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CR-6A-11M.pdf
Availability of A22L-CR-6A-11M
QUANTITY
A22L-CR-6A-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CR-6A-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-CR-6A-11M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CR-6A-11M
Related LinksA22L-CR, A22L-CR-6A-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CR-6A-11M Details Description
Related parts for A22L-CR-6A-11M
RES SMD 18 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
IC RCVR HS DIFF 2.5/3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 62POS datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
IE-GIGA-MINIMC MODULE, TX/LX-SM1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0306 datasheet.pdf