Omron Automation & Safety A22L-CR-6D-10M
A22L-CR-6D-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CR-6D-10M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CR-6D-10M.pdf
Availability of A22L-CR-6D-10M
QUANTITY
A22L-CR-6D-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CR-6D-10M
Internal Part NumberEIS-A22L-CR-6D-10M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CR-6D-10M
Related LinksA22L-CR, A22L-CR-6D-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CR-6D-10M Details Description
Related parts for A22L-CR-6D-10M
RES SMD 470K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.5MM PITCH datasheet.pdf