Omron Automation & Safety A22L-CR-T1-10M
A22L-CR-T1-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CR-T1-10M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CR-T1-10M.pdf
Availability of A22L-CR-T1-10M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-CR-T1-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CR-T1-10M
Internal Part NumberEIS-A22L-CR-T1-10M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CR-T1-10M
Related LinksA22L-CR, A22L-CR-T1-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CR-T1-10M Details Description
Related parts for A22L-CR-T1-10M
SWITCH ROTARY 15P-4POS ENCLD 28V datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .156" .096"L datasheet.pdf
IC PHEMT 1.9GHZ 80MA LN SOT-343 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
STRNLGT 100' TEM.LGHT CD W/PLSTC datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 19A/26A datasheet.pdf