On-Shore Technology, Inc. OSTHC130080
OSTHC130080 picture photo
Mfg. Part Number
OSTHC130080
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLOCK 13POS 3.5MM
Datasheet Download
OSTHC130080.pdf
Availability of OSTHC130080
QUANTITY
OSTHC130080 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTHC130080
Internal Part NumberEIS-OSTHC130080
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTHC
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level13
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current6A
Voltage300V
Wire Gauge16-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole, Kinked Pin
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingPhosphor Bronze
Clamp Material - Plating-
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTHC130080
Related LinksOSTHC, OSTHC130080 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTHC130080 Details Description
Related parts for OSTHC130080
LED 4.9MM FLAT TOP GREEN PANELMT datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100 SGL datasheet.pdf
IC GATE 2INPUT ULP-A 6-MICROPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CRIMP W/O SOCKET datasheet.pdf
PTC RESET 250/60V SMD 130MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 14POS datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 10-25AT 200V datasheet.pdf