Sullins Connector Solutions RBC19HETN
RBC19HETN picture photo
Mfg. Part Number
RBC19HETN
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 19POS THRUHL
Datasheet Download
RBC19HETN.pdf
Availability of RBC19HETN
QUANTITY
RBC19HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC19HETN
Internal Part NumberEIS-RBC19HETN
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions19
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC19HETN
Related LinksRBC1, RBC19HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC19HETN Details Description
Related parts for RBC19HETN
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 16A SCREW TERM datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
IC PWR MANAGEMENT DGTL 17MLF datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND ALPHA/NUMERC 16BTN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 174K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf