Omron Automation & Safety A22L-CR-T2-01M
A22L-CR-T2-01M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CR-T2-01M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CR-T2-01M.pdf
Availability of A22L-CR-T2-01M
QUANTITY
A22L-CR-T2-01M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CR-T2-01M
Internal Part NumberEIS-A22L-CR-T2-01M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CR-T2-01M
Related LinksA22L-CR, A22L-CR-T2-01M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CR-T2-01M Details Description
Related parts for A22L-CR-T2-01M
CONN RECEPT 14POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 91K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 330PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf