Omron Automation & Safety A22L-CY-24A-02A
A22L-CY-24A-02A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CY-24A-02A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CY-24A-02A.pdf
Availability of A22L-CY-24A-02A
QUANTITY
A22L-CY-24A-02A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CY-24A-02A
Internal Part NumberEIS-A22L-CY-24A-02A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CY-24A-02A
Related LinksA22L-CY, A22L-CY-24A-02A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CY-24A-02A Details Description
Related parts for A22L-CY-24A-02A
DSUB CABL-AFN25K/ AE25G / AFN25K datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14VQFN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 64K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 32PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf