Vishay Thin Film PAT0805E90R9BST1
PAT0805E90R9BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E90R9BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E90R9BST1.pdf
Availability of PAT0805E90R9BST1
QUANTITY
PAT0805E90R9BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E90R9BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E90R9BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPAT Series Overview
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E90R9BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E90R9BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E90R9BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E90R9BST1
FIXED IND 4.7UH 27A 3 MOHM TH datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 2SMD GW datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC QUAD RS-485 DIFF DRVR 20-SOIC datasheet.pdf
IC POWER MANAGE 48TQFN datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD MINI 24POS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 500V 40A TO-264 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 300MA 300 MOHM datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf