Omron Automation & Safety A22L-CY-24A-11A
A22L-CY-24A-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CY-24A-11A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CY-24A-11A.pdf
Availability of A22L-CY-24A-11A
QUANTITY
A22L-CY-24A-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CY-24A-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-CY-24A-11A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CY-24A-11A
Related LinksA22L-CY, A22L-CY-24A-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CY-24A-11A Details Description
Related parts for A22L-CY-24A-11A
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMB datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW SOT323-3 datasheet.pdf
CARDEDGE 25POS .156 BLACK datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf