Microchip Technology PIC16C73A-10I/SP
PIC16C73A-10I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C73A-10I/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP
Datasheet Download
PIC16C73A-10I/SP.pdf
Availability of PIC16C73A-10I/SP
QUANTITY
PIC16C73A-10I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C73A-10I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC16C73A-10I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Core Size8-Bit
Speed10MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V
Data ConvertersA/D 5x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C73A-10I/SP
Related LinksPIC16C73, PIC16C73A-10I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C73A-10I/SP Details Description
Related parts for PIC16C73A-10I/SP
IDC CABLE- AKN16A/ AE16M / APK16 datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 1X16 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN CONTACT PIN WIRE WRAP GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 2W SJP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf