Omron Automation & Safety A22L-DA-12A-02M
A22L-DA-12A-02M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DA-12A-02M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DA-12A-02M.pdf
Availability of A22L-DA-12A-02M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-DA-12A-02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DA-12A-02M
Internal Part NumberEIS-A22L-DA-12A-02M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DA-12A-02M
Related LinksA22L-DA, A22L-DA-12A-02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DA-12A-02M Details Description
Related parts for A22L-DA-12A-02M
IC FLASH 1MBIT 45NS 32PLCC datasheet.pdf
RELAY REED DPST 1A 12V datasheet.pdf
PLATFORM CABLE USB datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK OSMP 50 OHM datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
RES 1 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf