Omron Automation & Safety A22L-DG-12A-11A
A22L-DG-12A-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DG-12A-11A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DG-12A-11A.pdf
Availability of A22L-DG-12A-11A
QUANTITY
A22L-DG-12A-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DG-12A-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-DG-12A-11A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DG-12A-11A
Related LinksA22L-DG, A22L-DG-12A-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DG-12A-11A Details Description
Related parts for A22L-DG-12A-11A
CAP FILM 1200PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES MO 2W 1.2K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf