Omron Automation & Safety A22L-DW-12A-02A
A22L-DW-12A-02A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DW-12A-02A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DW-12A-02A.pdf
Availability of A22L-DW-12A-02A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-DW-12A-02A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DW-12A-02A
Internal Part NumberEIS-A22L-DW-12A-02A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DW-12A-02A
Related LinksA22L-DW, A22L-DW-12A-02A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DW-12A-02A Details Description
Related parts for A22L-DW-12A-02A
BATTERY PACK NICAD 9.6V 5000MAH datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 68 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 142MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL28272 datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSLATING TRANSCEIVER 16HXQFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf