Omron Automation & Safety A22L-DW-12A-10A
A22L-DW-12A-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DW-12A-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DW-12A-10A.pdf
Availability of A22L-DW-12A-10A
QUANTITY
A22L-DW-12A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DW-12A-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-DW-12A-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DW-12A-10A
Related LinksA22L-DW, A22L-DW-12A-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DW-12A-10A Details Description
Related parts for A22L-DW-12A-10A
CONN PIN 30-36AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-SOIC datasheet.pdf
RES 887 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.52K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CABLE FOR MINAS A4 TO FPG PNP datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 620MA 180 MOHM datasheet.pdf