Omron Automation & Safety A22L-DW-T1-20M
A22L-DW-T1-20M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DW-T1-20M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DW-T1-20M.pdf
Availability of A22L-DW-T1-20M
QUANTITY
A22L-DW-T1-20M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DW-T1-20M
Internal Part NumberEIS-A22L-DW-T1-20M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DW-T1-20M
Related LinksA22L-DW, A22L-DW-T1-20M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DW-T1-20M Details Description
Related parts for A22L-DW-T1-20M
IC MULTIPLEXER 16X1 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 6POS .156 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 50ppm 20pF 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX8759 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 85MA 67 OHM TH datasheet.pdf