Omron Automation & Safety A22L-DY-12A-10A
A22L-DY-12A-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DY-12A-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DY-12A-10A.pdf
Availability of A22L-DY-12A-10A
QUANTITY
A22L-DY-12A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DY-12A-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-DY-12A-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button, Full Guard
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DY-12A-10A
Related LinksA22L-DY, A22L-DY-12A-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DY-12A-10A Details Description
Related parts for A22L-DY-12A-10A
RES SMD 787 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR SYNC 24LLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX YLW 0.70" 5X7 datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 170MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf