Omron Automation & Safety A22L-GA-24-11M
A22L-GA-24-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GA-24-11M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GA-24-11M.pdf
Availability of A22L-GA-24-11M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-GA-24-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GA-24-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-GA-24-11M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Full Guard (Clear)
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GA-24-11M
Related LinksA22L-GA, A22L-GA-24-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GA-24-11M Details Description
Related parts for A22L-GA-24-11M
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
MODULE SDR100 SDRAM 64MB 168DIMM datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 1A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC SMC datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 15.36MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
47+47 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf