Omron Automation & Safety A22L-GA-T2-10A
A22L-GA-T2-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GA-T2-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GA-T2-10A.pdf
Availability of A22L-GA-T2-10A
QUANTITY
A22L-GA-T2-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GA-T2-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-GA-T2-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C