Omron Automation & Safety A22L-GG-12A-01A
A22L-GG-12A-01A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GG-12A-01A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GG-12A-01A.pdf
Availability of A22L-GG-12A-01A
QUANTITY
A22L-GG-12A-01A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GG-12A-01A
Internal Part NumberEIS-A22L-GG-12A-01A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GG-12A-01A
Related LinksA22L-GG, A22L-GG-12A-01A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GG-12A-01A Details Description
Related parts for A22L-GG-12A-01A
TVS DIODE 6.4VWM 11.87VC SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SC70 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY .100 28POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 15PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf