Omron Automation & Safety A22L-GG-12A-02M
A22L-GG-12A-02M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GG-12A-02M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GG-12A-02M.pdf
Availability of A22L-GG-12A-02M
QUANTITY
A22L-GG-12A-02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GG-12A-02M
Internal Part NumberEIS-A22L-GG-12A-02M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GG-12A-02M
Related LinksA22L-GG, A22L-GG-12A-02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GG-12A-02M Details Description
Related parts for A22L-GG-12A-02M
THERMISTOR PTC 470 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA datasheet.pdf
JUMPER LOW PRO DR MULTI datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V Y5V 1210 datasheet.pdf
CONTACT BLCK 4NO0NC FOR J7KNA-AR datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 5V 3A datasheet.pdf
RES 2K OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 1HV(3KV) SKT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf