Omron Automation & Safety A22L-GG-12A-02M
A22L-GG-12A-02M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GG-12A-02M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GG-12A-02M.pdf
Availability of A22L-GG-12A-02M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-GG-12A-02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GG-12A-02M
Internal Part NumberEIS-A22L-GG-12A-02M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Full Guard (Clear)
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GG-12A-02M
Related LinksA22L-GG, A22L-GG-12A-02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GG-12A-02M Details Description
Related parts for A22L-GG-12A-02M
IC SW HALL EFFECT CHOPPER SOT23W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
2.3 12POS PLUG ASSY datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
TM3226K016BEBA datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf