Microchip Technology MIC37301-1.8YME-TR
MIC37301-1.8YME-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC37301-1.8YME-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 3A 8SOIC
Datasheet Download
MIC37301-1.8YME-TR.pdf
Availability of MIC37301-1.8YME-TR
QUANTITY
MIC37301-1.8YME-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC37301-1.8YME-TR
Internal Part NumberEIS-MIC37301-1.8YME-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assembly/Test Site 17/Feb/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.25 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-SOIC-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC37301-1.8YME-TR
Related LinksMIC37301-, MIC37301-1.8YME-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC37301-1.8YME-TR Details Description
Related parts for MIC37301-1.8YME-TR
CONN WIRE ENTRY SEAL KIT SZ 17-3 datasheet.pdf
HEADER 11POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 11MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
15P MTA156 CONN ASSY 22AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf