Omron Automation & Safety A22L-GG-12A-11A
A22L-GG-12A-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GG-12A-11A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GG-12A-11A.pdf
Availability of A22L-GG-12A-11A
QUANTITY
A22L-GG-12A-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GG-12A-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-GG-12A-11A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GG-12A-11A
Related LinksA22L-GG, A22L-GG-12A-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GG-12A-11A Details Description
Related parts for A22L-GG-12A-11A
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 5.3A 8-SOIC datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER TRIPLE 1X2 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
SWTCH ROLLER LEVER FIXED SILVER datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO252-3 datasheet.pdf