Omron Automation & Safety A22L-GG-24A-11A
A22L-GG-24A-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GG-24A-11A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GG-24A-11A.pdf
Availability of A22L-GG-24A-11A
QUANTITY
A22L-GG-24A-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GG-24A-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-GG-24A-11A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GG-24A-11A
Related LinksA22L-GG, A22L-GG-24A-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GG-24A-11A Details Description
Related parts for A22L-GG-24A-11A
IDC CABLE - CSR10S/AE10G/CPC10S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
VARIOFACE MODULE W/ELCO PLUG datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" GOLD datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CABLE TIE, HOOK & LOOP, GRAY datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 390 OHM 16SOIC datasheet.pdf