Omron Automation & Safety A22L-GG-6A-20A
A22L-GG-6A-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GG-6A-20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GG-6A-20A.pdf
Availability of A22L-GG-6A-20A
QUANTITY
A22L-GG-6A-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GG-6A-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-GG-6A-20A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GG-6A-20A
Related LinksA22L-GG, A22L-GG-6A-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GG-6A-20A Details Description
Related parts for A22L-GG-6A-20A
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 20"L X 18"W datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
K8369A TOOL KIT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
JUPITER SL869 GNSS RX MOD datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1411 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf