Omron Automation & Safety A22L-GR-12A-02M
A22L-GR-12A-02M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GR-12A-02M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GR-12A-02M.pdf
Availability of A22L-GR-12A-02M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-GR-12A-02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GR-12A-02M
Internal Part NumberEIS-A22L-GR-12A-02M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Full Guard (Clear)
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GR-12A-02M
Related LinksA22L-GR, A22L-GR-12A-02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GR-12A-02M Details Description
Related parts for A22L-GR-12A-02M
CAP CER 120PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 6POS PIN datasheet.pdf
PATCH CORD CAT7A GRAY 1M datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 620MA 180 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf