Omron Automation & Safety A22L-GR-T2-10M
A22L-GR-T2-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GR-T2-10M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GR-T2-10M.pdf
Availability of A22L-GR-T2-10M
QUANTITY
A22L-GR-T2-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GR-T2-10M
Internal Part NumberEIS-A22L-GR-T2-10M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GR-T2-10M
Related LinksA22L-GR, A22L-GR-T2-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GR-T2-10M Details Description
Related parts for A22L-GR-T2-10M
FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
BAG PINK POLY 4MIL 6X10 NO ZIP datasheet.pdf
C SH TII 1 I/O CARDBUS datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 6POS BLACK datasheet.pdf
BOX ABS/PBT GRAY 19.68" X 15.74" datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 480MA 1.1 OHM datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TV 39C 39#16 PIN PLUG datasheet.pdf
PWR SUPPLY 25W 1400MA 12V datasheet.pdf