Omron Automation & Safety A22L-GY-12-01M
A22L-GY-12-01M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GY-12-01M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GY-12-01M.pdf
Availability of A22L-GY-12-01M
QUANTITY
A22L-GY-12-01M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GY-12-01M
Internal Part NumberEIS-A22L-GY-12-01M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GY-12-01M
Related LinksA22L-GY, A22L-GY-12-01M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GY-12-01M Details Description
Related parts for A22L-GY-12-01M
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
VARISTOR 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf